BLOG
Nasz portal pomaga przedsiębiorcom w znalezieniu Inwestorów oraz prezentuje ciekawe formy inwestycji

Xplorer Fund

Logo: Xplorer Fund
Nazwa: Xplorer Fund
WWW: www.xplorerfund.com
Kontakt: piotr.slawski@xplorerfund.com
bartosz.skladzien@xplorerfund.com
Obszar
zainteresowań:

Branże: Xplorer Fund koncentruje się przede wszystkim na inwestycjach w rozwiązania z takich branż, jak: ICT (Information and Communications Technology), IoT (Internet of Things) Telemedycyna, Nanotechnologia

Opis

Działalność: Xplorer Fund funduszem venture capital, specjalizującym się w inwestycjach w technologiczne projekty na bardzo wczesnych etapach ich rozwoju – Proof of Principle / Proof of Concept.


Geneza: Fundusz powstał w 2015 r. we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w ramach pilotażowego programu BRIdge Alfa. Program Bridge Alfa zakładał stworzenie grupy wyspecjalizowanych funduszy typu Proof of Concept inwestujących w technologiczne projekty badawczo – rozwojowe.


Na jakim etapie musi być projekt: projekt powinien znajdować się na wczesnym etapie rozwoju (seed), typowo jeszcze przed pierwszą sprzedażą.
Kwota inwestycji: 50 tys. PLN – 1 mln PLN
 

Przykłady inwestycji:

  • Mimesis Technology specjalizuje się w tworzeniu nowatorskich urządzeń opartych o najnowsze technologie sprzętowe i software. Niemające dotychczas swojego odpowiednika urządzenie należące do grupy urządzeń IoT w obszarze domowego sprzętu AGD, które zespół obecnie rozwija będzie obecne w większości domów na świecie – podobnie jak np. komputer, smartphone, telewizor, lodówka, czy pralka i spowoduje równie znaczące podniesienie komfortu życia każdego z nas.
  • Photon to robot dedykowany dla dzieci, przeznaczony do nauki programowania i logicznego myślenia poprzez rozrywkę. Photon to pierwszy na świecie robot, który rozwija się razem z Twoim dzieckiem. Funkcjonowanie systemu polega na wykorzystaniu niewielkiego robota zintegrowanego ze smartphonem, tabletem lub komputerem. Aplikacja sterująca jest grą, która w nowatorski sposób łączy ze sobą aspekty świata wirtualnego i rzeczywistego. Część zespołu Photona ma za sobą doświadczenia i sukcesy związane z udanym projektem łazika marsjańskiego. Zespół Photon zwyciężył polską edycję Microsoft Imagine Cup 2015 w kategorii World Citizenship.
  • Retixa to appliance (urządzenie łączące w sobie sprzęt i oprogramowanie) z kategorii Analytics 3.0, łączące w sobie algorytmy zaawansowanej analityki, Big Data i przetwarzania informacji w czasie rzeczywistym. Znajduje ono zastosowanie w środowisku operatorów telekomunikacyjnych, którzy nie wykorzystując obecnie pozyskiwanych w czasie rzeczywistym danych do oferowania wartościowych dla klientów produktów. Retixa zbiera i analizuje informacje o użytkowniku z wielu źródeł, następnie koreluje je i przetwarza w czasie rzeczywistym. Dzięki wcześniej zintegrowanym scenariuszom biznesowym samoistnie przewiduje potencjalne problemy, zawiera również mechanizmy samouczące (machine learning / Artificial Intelligence) pozwalające na optymalizację efektów działania z czasem.
  • Zercado to inteligentne lusterka motocyklowe, które automatycznie dopasowują swój kąt nachylenia do pochylenia kierowcy wzdłuż motocykla przy wykorzystaniu czujnika pozycji motocyklisty. Rozwiązanie to nie ma bezpośredniej konkurencji na świecie. Zercado to zwycięzcy polskiej edycji Microsoft Imagine Cup 2015 w kategorii Innowacje. Projekt wzbudził zainteresowanie Discovery Channel, który odwiedził lidera projektu – Bartosza Ambrożkiewicza i nagrał program z jego udziałem


Największe wady i zalety polskich pomysłodawców z Państwa doświadczenia?


Wady polskich pomysłodawców:  słabe przygotowania pod kątem analizy rynku i konkurencji – niedocenianie konkurencji


Zalety polskich pomysłodawców: coraz powszechniejsze nastawienie na realizowanie projektów w skali międzynarodowej, a nie tylko lokalnej – polskiej






 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2024 DEALDONE
Projekt i wykonanie: sitebysite.pl